m. st. Warszawa – Dzielnica Wilanów – 2016
Projekt historyczno-fotograficzny Wilanów światłem malowany składa się z 6 spotkań, w czasie których uczestnicy poszerzą swoją wiedzę o zabytkach Wilanowa i zdobędą teoretyczne i praktyczne umiejętności fotografowania architektury –„tworzenia pejzaży miejskich światłem malowanych”.
Inspiracją są obrazy Canaletta, ryciny z dziewiętnastowiecznego albumu Wojciecha Gersona oraz krajobrazy współczesnego Wilanowa, który zmienił się bardzo od czasów Jana III. Dzięki temu uczestnicy nie tylko dobrze poznają dzielnicę, ale odbywają także fascynującą podróż w przeszłość dzięki wspaniałej machinie czasu, jaką jest sztuka fotografii.
Cykl składa się z trzech spotkań plenerowych i trzech stacjonarnych. Celem warsztatów jest przekonanie uczestników, by fotografowali świadomie. Odpowiednio dobierali kadr, mądrze go komponowali, stosowali wzorce sprawdzone przez mistrzów malarstwa i fotografiki. I tu niezwykle pomocne będą obrazy Bernarda Bellotta i dawne grafiki i ryciny przedstawiające Wilanów. Właściwe światło, właściwa perspektywa, precyzyjny dobór obiektów – to wszystko pozostaje aktualne do dziś, mimo że częściej posługujemy się aparatem fotograficznym niż pędzlem i farbami. Przy okazji poznamy tajniki pracy dawnych artystów uwieczniających krajobrazy, którzy często posługiwali się rodzajem prostego aparatu fotograficznego, jakim była camera obscura. Na koniec zapraszamy uczniów i nauczycieli na wernisaż.
Projekt – pod kierownictwem Marcina Chodorowskiego – był realizowany między wrześniem a grudniem przy współpracy Gimnazjum nr 51, ulica Gubinowska 28/30. Poniżej – część jego efektów: