Mój świat – moja sztuka, czyli sztuka wokół nas

Dzięki wsparciu Dzielnicy Włochy m. st. Warszawy realizujemy cykl zajęć, który ma na celu uświadomienie odbiorcom, jak wiele elementów świata sztuki przenika do codziennego życia. Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, że obrus, tapeta lub obudowa telefonu komórkowego mogą być dziełem artysty, czasami nawet inspirowanym wielkim dziełem sztuki. Mój świat – moja sztuka… dopełnia projekt Instalacje – inspiracje (patrz – Archiwum) i poświęcony jest  zjawiskom w sztuce nowoczesnej. Zależy nam, by uzmysłowić dzieciom, jakim bogactwem i różnorodnością może pochwalić się sztuka użytkowa, którą zajmowali się czasami nawet wielcy artyści. Porozmawiamy o wyborach i konkursach, o kompozycji i pomysłach, o szkicach i ostatecznym kształcie dzieła. O reklamie i ilustracji, o ciekawych biografiach i przypadkowych zdarzeniach… W ten sposób pokażemy, że wiele rzeczy dzieje się równocześnie i że są nierozerwalnie połączone.

Tematy zajęć:

  1. LOGOTYP
  2. OPAKOWANIE
  3. MEBEL
  4. TKANINA
  5. POMNIK
  6. WITRYNA SKLEPOWA
  7. ILUSTRACJA/OKŁADKA
  8. ZASTAWA STOŁOWA

Podstawowe terminy poruszane i wyjaśniane na zajęciach to: model, makieta, projekt, szkic koncepcyjny, artysta grafik, artysta rzeźbiarz, ceramika, wypalanie ceramiki, szkliwienie, wystawiennictwo, inspiracja, nowatorstwo, przestrzeń, techniki graficzne, papier, tkanina, narzędzie, konkurs, wystawa pokonkursowa, katalog, plebiscyt, sztuka użytkowa, dzieło sztuki, muzeum, wystawa czasowa, galeria sztuki, wydarzenie artystyczne, wernisaż, sztuka współczesna, rzemiosło artystyczne, detal, itd.

Zajęcia odbywają się od marca do listopada w przedszkolach nr 77, 313 i 419 – z trzema grupami dzieci, każda po około 25 osób.