Konstytucja 3 Maja 1791 roku
Wykorzystując wielkoformatową reprodukcję obrazu Jana Matejki zapraszamy do uczestnictwa w przedstawieniu edukacyjnym połączonym z historycznym quizem. Prowadzący spotkanie – specjalista historyk, kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie – opowie o wydarzeniach, które zainspirowały wielkiego malarza. W przystępny sposób omówi ówczesną sytuację polityczną Rzeczpospolitej. Porozmawia o doniosłości pierwszej
w Europie Ustawy Zasadniczej. Będzie to również okazja do gawędy o historycznym malarstwie, jego technikach i osobie mistrza Jana. Zręcznie poprowadzona narracja doprowadzi uczestników do momentu, w którym zauważą pewne braki w obrazie…
i tu zaczyna się zabawa… Na scenie pojawią się aktorzy i kustosz, wraz z widownią, będzie uzupełniać obraz – Konstytucja 3 Maja 1791 roku.
Nasza kopia jest naprawdę duża (5,5 x 3,5 m). Przedstawienie Prawda i fikcja w obrazach Jana Matejki najlepiej sprawdza się w otwartej przestrzeni – na rynku, w parku czy skwerze, gdzie samo rozstawianie obrazu budzi żywe zainteresowanie przechodniów. Można to traktować jako rodzaj happeningu. Widzowie mogą dołączyć do spotkania w każdym momencie, również w każdej chwili można się wycofać (co jednak zdarza się rzadko).
Taka impreza jest bardzo atrakcyjną formą uczczenia patriotycznego święta, na przykład Dnia Wolności czy rocznicy Konstytucji 3 Maja. Tworzy nową tradycję świętowania wydarzeń ważnych dla rozwoju demokracji.
Aktorzy Teatru Atlantis uzupełniają przedstawienie przypominając najistotniejsze fragmenty Ustawy Zasadniczej. Ponadto wydarzenie można wzbogacić koncertem muzyki dawnej w wykonaniu renomowanego zespołu Canor Anticus pod kierownictwem prof. Marcina Zalewskiego.