Dzięki wsparciu Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy z przyjemnością zapraszamy Państwa na spacery varsavianistyczne po Królikarni, Czerniakowie i Sadybie. Zaczynamy zawsze o 11:00, a krótki opis programu oraz daty i miejsca spotkań – poniżej:
- Królikarnia, czyli Mokotów oświecony – 18.06.2022
– wejście do parku, ul. Puławska 113 A
Pałac “Królikarnia” to wyjątkowy, wybudowany przez Dominika Merliniego w czasach Stanisława Augusta, zabytek doby klasycyzmu. Podczas insurekcji 1794 roku rezydował w nim Kościuszko, następnie należał do Radziwiłłów i Krasińskich. Ale świadkiem początków budowli był wybitny weducista – Bernardo Bellotto. Spotkanie uświetni zatem monodram “Spotkanie z mistrzem Canaletto” w wykonaniu Stanisława Banasiuka.
- Mokotów Grzesiuka, czyli spotkanie na Czerniakowie – 25.06.2022
– kościół bernardynów, ul. Czerniakowska 2/4
Nie sposób opowiedzieć o dzielnicy bez poświęcenia osobnego spotkania bardowi Czerniakowa – Stanisławowi Grzesiukowi. Urodzony przed wojną (dziś już nieistniejąca kamienica przy Tatrzańskiej) całe życie poświęcił specyfice Mokotowa i zapisywaniu jego gwary. Wędrując po “jego” miejscach postaramy się przedstawić charakterystyczne cechy warszawskiego slangu i warszawskich typów. Przybliży je Marek Bartkowicz , który zaśpiewa kilka szlagierów przedwojennej stolicy.
- Sadyba, czyli zielony Mokotów – 2.07.2022
– ul. Powsińska 22 A, róg Okrężnej i Powsińskiej
Warszawa, jakby dziwnie to nie zabrzmiało, składa się z szeregu miast-ogrodów. Jednym z nich jest powstałe na terenie rozparcelowanego rosyjskiego fortu osiedle Sadyba. Założone około 100 lat temu, między innymi przez hrabiego Sobańskiego, wije się wokół jeziorka Czerniakowskiego. Rajza pozwoli poznać inną niż korporacyjna twarz Mokotowa. W tym miejscu o wpływy walczył modernizm ze stylem dworkowym. Pospacerujemy po ulicy Okrężnej, gdzie przed wojną mieszkali ministrowie i oficjele sanacji. Z pewnością była to wówczas jedna z ważniejszych ulic stolicy. Opowiemy o symbolu dzielnicy, wąskotorowej kolejce. Na koniec zaprosimy do Ośrodka Edukacji Kulturalnej „Sadyba”, ul. Korczyńska 6, na recital piosenek legionowych i szlagierów międzywojnia w wykonaniu Wojciecha Machnickiego i Przemysława Wojciechowskiego.