Konspekty zajęć edukacji teatralnej zrealizowanych w ramach projektu Moc wyobraźni – dotacja Muzeum Historii Polski, program Patriotyzm Jutra
Można z nich korzystać na licencji CC BY-NC – uznanie autorstwa, użycie niekomercyjne
KONSPEKT 1
TYTUŁ: Tajemnice warszawskiej Starówki
CZAS REALIZACJI: 90 minut
METODY: spektakl teatru lalek, warsztat plastyczny
FORMY PRACY: praca indywidualna
CELE:
– dzieci rozróżniają gatunki literackie: bajkę, legendę i baśń
– poznają legendy związane z Warszawą
– poprawa motoryki poprzez działania plastyczne
– rozwój wyobraźni i kreatywności przez inspirowane działania artystyczne
PRZEBIEG zajęć
-
wspólne montowanie scenki lalkowej
-
Rozmowa o gatunkach literackich
-
Obejrzenie przedstawienia
-
Warsztat plastyczny: rozstawienie stołów; przygotowanie i rozdanie materiałów; pokazanie przykładowego działania; działania twórcze – pomoc edukatorów
PODSUMOWANIE:
1. Podsumowanie pracy dzieci przez edukatora, omówienie plusów i minusów.
2. Utrwalenie efektów działań – zdjęcia
KONSPEKT 2
TYTUŁ: Zapraszamy do naszego domu!
CZAS REALIZACJI: 90 minut
METODY: spektakl teatru lalek, warsztat plastyczny
FORMY PRACY: praca indywidualna
CELE:
– dzieci rozróżniają gatunki literackie: bajkę, legendę i baśń
– inspiracja do rozmowy o patriotyzmie, wyrażonym w działaniach ekologicznych
– poprawa motoryki poprzez działania plastyczne
– rozwój wyobraźni i kreatywności poprzez inspirowane działania artystyczne
PRZEBIEG zajęć
-
Wspólne montowanie scenki lalkowej
-
Rozmowa o: ekologii, segregacji śmieci, naszego wpływu na czystość powietrza i otoczenia, analogii dbania o środowisko i pojmowania patriotyzmu
-
Obejrzenie przedstawienia
-
Warsztat plastyczny: rozstawienie stołów; przygotowanie i rozdanie materiałów; pokazanie przykładowego działania; działania twórcze – pomoc edukatorów
PODSUMOWANIE:
1. Podsumowanie pracy dzieci przez edukatora, omówienie plusów i minusów.
2. Utrwalenie efektów działań – zdjęcia
KONSPEKT 3
TYTUŁ: Nasi milusińscy
CZAS REALIZACJI: 90 minut
METODY: spektakl teatru lalek, warsztat plastyczny
FORMY PRACY: praca indywidualna
CELE:
– dzieci rozróżniają gatunki literackie: bajkę, legendę i baśń
– inspiracja do rozmowy o patriotyzmie, ekologii
– poprawa motoryki poprzez działania plastyczne
– rozwój wyobraźni i kreatywności poprzez inspirowane działania artystyczne
PRZEBIEG zajęć
-
Wspólne montowanie scenki lalkowej
-
Rozmowa o tym, że poznając środowisko i zwierzęta, które można spotkać w lesie, uczymy poszanowania ich dobrostanu. Wzbogacając wiedzę o świecie przyrody kształtujemy świadomego obywatela, troszczącego się o środowisko i przyszłość następnych pokoleń. Uświadamiamy, jak ważny jest dla zwierząt las – ich dom. Jakie konsekwencje ma jego dewastacja i wycinka. Zastanawiamy się, czy mamy wpływ na komfort życia zwierząt? Jak się zachowujemy na spacerach? Czy nie zostawiamy śmieci i nie hałasujemy? Uczymy bycia gościem w lesie.
-
Obejrzenie przedstawienia
-
Warsztat plastyczny: rozstawienie stołów; przygotowanie i rozdanie materiałów; pokazanie przykładowego działania; działania twórcze – pomoc edukatorów
PODSUMOWANIE:
1. Podsumowanie pracy dzieci przez edukatora, omówienie plusów i minusów.
2. Utrwalenie efektów działań – zdjęcia
KONSPEKT 4
TYTUŁ: Cudowna lampa Aladyna
CZAS REALIZACJI: 90 minut
METODY: spektakl teatru lalek, warsztat plastyczny
FORMY PRACY: praca indywidualna
CELE:
– dzieci rozróżniają gatunki literackie: bajkę, legendę i baśń
– inspiracja do rozmowy o patriotyzmie w odniesieniu do polskich autorów pochodzenia żydowskiego
– przybliżenie egzotycznego świata Orientu (geografia, kultura)
– poprawa motoryki poprzez działania plastyczne
– rozwój wyobraźni i kreatywności poprzez inspirowane działania artystyczne
PRZEBIEG zajęć
-
Wspólne montowanie scenki lalkowej
-
Okazja do porozmawiania o autorach lektur z dzieciństwa Poruszanie zagadnienia bycia czy nie bycia Polakiem Pokazywanie wkładu w naszą kulturę Polaków obcego pochodzenia
-
Obejrzenie przedstawienia
-
Warsztat plastyczny: rozstawienie stołów; przygotowanie i rozdanie materiałów; pokazanie przykładowego działania; działania twórcze – pomoc edukatorów
PODSUMOWANIE:
1. Podsumowanie pracy dzieci przez edukatora, omówienie plusów i minusów.
2. Utrwalenie efektów działań – zdjęcia
KONSPEKT 5
TYTUŁ: Przygody Sindbada Żeglarza
CZAS REALIZACJI: 90 minut
METODY: spektakl teatru lalek, warsztat plastyczny
FORMY PRACY: praca indywidualna
CELE:
– dzieci rozróżniają gatunki literackie: bajkę, legendę i baśń
– poznanie (Bolesława Leśmiana) autora baśni o Przygodach Sindbada Żeglarza
– inspiracja do rozmowy o patriotyzmie w odniesieniu do polskich autorów pochodzenia żydowskiego
– poprawa motoryki poprzez działania plastyczne
– rozwój wyobraźni i kreatywności poprzez inspirowane działania artystyczne
PRZEBIEG zajęć
-
Wspólne montowanie scenki lalkowej
-
Ćwiczenia interpersonalne i dykcyjne, z elementami terapii logopedycznej.
-
Obejrzenie przedstawienia
-
Warsztat plastyczny: rozstawienie stołów; przygotowanie i rozdanie materiałów; pokazanie przykładowego działania; działania twórcze – pomoc edukatorów
PODSUMOWANIE:
1. Podsumowanie pracy dzieci przez edukatora, omówienie plusów i minusów.
2. Utrwalenie efektów działań – zdjęcia