Podwieczorek dla pasjonata

Dzięki wsparciu Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy chcemy zaprosić Państwa na cykl spotkań teatralno-literackich. Będą to wykłady popularnonaukowe, wzbogacone małymi formami teatralnymi. Prowadzić je będą na przemian dr hab. nauk humanistycznych Katarzyna Sobolewska (Instytut Języka Polskiego PAN) oraz kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie – Daniel Artymowski. Wiosną spotykać się będziemy zawsze we wtorki o 11:00, w Ośrodku Edukacji Kulturalnej SADYBA, przy ulicy Korczyńskiej 6. Wstęp oczywiście bezpłatny, a szczegółowy opis znajduje się poniżej. Zapraszamy!

TERMINY WIOSNA 2022

17 maja – Mieszczanin czy szlachcic? Molière – komediopisarz w blasku Króla Słońce  –  Daniel Artymowski + Jacek Pacocha

Jean-Baptiste Poquelin, znany szerzej jako Molière, to ktoś więcej niż komediopisarz. To ktoś, kto został symbolem nie tylko teatru, ale całej kultury francuskiej. Czyż nie mówi się „przemawiać w języku Moliera”? Można się z tym werdyktem zgadzać albo nie, ale prawda jest taka, że był to ciekawy człowiek, żył w ciekawych czasach, robił ciekawe rzeczy, a jego sztuk do dzisiaj słucha się świetnie!

24 maja –  Awantura o Przedwiośnie, spór wokół powieści – Katarzyna Sobolewska + Grzegorz Gierak

Przedwiośnie Stefana Żeromskiego jest jedną z najważniejszych polskich powieści, a jednocześnie najbardziej pechową. Tuż po ukazaniu się pod koniec 1924 roku wywołała awanturę, która zmusiła pisarza do wielokrotnych i bezskutecznych wyjaśnień, także w prasie, zasadniczego przesłania utworu. Po II wojnie światowej trafiła na listę szkolnych lektur, gdzie ją wytrwale masakrowano na lekcjach języka polskiego. W końcu, na stulecie uzyskania  niepodległości (2018 rok), uznana przez prezydenta RP za bohaterkę „Narodowego Czytania”, wywołała kolejny skandal, po którym wstrząśnięci czytelnicy założyli Społeczny Komitet Obrony Tudzieży. Sporo jak na jedną książkę, prawda?

31 maja –  Bawić i uczyć. Stanisław August i jego teatr   –  Daniel Artymowski + Stanisław Banasiuk i Jacek Pacocha

Stanisław August i jego teatr – to zapachniało szkołą! Ale proszę się nie obawiać, jeżeli Stanisław August i jego autorzy – Franciszek Zabłocki, Julian Ursyn Niemcewicz, Wojciech Bogusławski i wielu innych – chcieli nas czegoś nauczyć, to tylko pod warunkiem, że przy okazji będziemy się dobrze bawili. I jeszcze jedno rekomenduje nam teatr tej epoki – ludzie po prostu nie mogli bez niego żyć!

7 czerwca –  Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Młoda Polska a sprawa polska – Katarzyna Sobolewska + Echa leśne – monodram Marka Bartkowicza

Dramat powstania styczniowego był w czasach Młodej Polski niezagojoną raną. Różnie sobie z nią radzili ówcześni polscy pisarze. Żeromski przestawił historię tego zrywu wyjątkowo uczciwie, bez megalomanii, chłopomanii, patosu, za to z dużą dozą zrozumienia i empatii dla tych, co jego sensu nie rozumieli. Na spotkaniu przedstawimy dwie skromne i ciche nowelki pisarza, jedne z najlepszych, które napisał. Przyjrzymy im się z uwagą i czułością.

14 czerwca – Wesele Figara, czyli jak komedia przygotowuje rewolucję  –  Daniel Artymowski + Alina Więckiewicz

Niewielu wie, że Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais, oprócz tego, że był wziętym komediopisarzem, był także… profesjonalnym zegarmistrzem. Przedziwna była kariera tego utalentowanego awanturnika. Z drobnego złodziejaszka, który podobno uciekł z szafotu – członek wywiadu Ludwika XV i nauczyciel córek królewskich. A przede wszystkim – autor świetnych komedii: Wesela Figara i Cyrulika sewilskiego. A rewolucja? Cóż, jeżeli się do niej przyczynił, to szybko pożałował. Nie tak sobie to wszystko wyobrażał…