Podwieczorek dla pasjonata

Dzięki wsparciu Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy chcemy zaprosić Państwa na cykl spotkań teatralno-literackich. Będą to wykłady popularnonaukowe, wzbogacone małymi formami teatralnymi. Prowadzić je będą na przemian dr hab. nauk humanistycznych Katarzyna Sobolewska (Instytut Języka Polskiego PAN) oraz kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie – Daniel Artymowski. Spotykać się będziemy zawsze we wtorki o 11:30, w Ośrodku Edukacji Kulturalnej SADYBA, przy ulicy Korczyńskiej 6. Wstęp oczywiście bezpłatny, a szczegółowy opis znajduje się poniżej. Zapraszamy!

TERMINY JESIEŃ  2022   –     OEK Sadyba    –    wtorki o 11:30

20.IX.22   –   O nierządne królestwo… Jan Kochanowski i teatr renesansu

prowadzący – DANIEL ARTYMOWSKI, teksty czyta Jacek Pacocha

Jana Kochanowskiego przerabiano w naszej szkole do przesytu. Włącznie z Odprawą posłów greckich. Mało kto jednak wie, że jest to w zasadzie jedyny dramat renesansowy, który oparł się próbie czasu i do dzisiaj jest grywany. I może dopiero teraz zdajemy sobie sprawy, że trafił nam się ktoś wyjątkowy, geniusz literacki na miarę Renesansu.

27.IX.22   –   Syzyfowe prace i Ludzie bezdomni, czyli przepis na bestseller

prowadząca  –  KATARZYNA SOBOLEWSKA, aktor  –  Marek Bartkowicz

Te dwie, wydane w krótkim czasie powieści, uczyniły z nikomu nieznanego pomocnika bibliotekarza – powieściopisarza pełną gębą. Jak je napisał, jakim językiem mówił do swoich odbiorców i o czym? Dlaczego czytelnicy Żeromskiego stali się jego wyznawcami? Jakie struny w nich poruszył? Dlaczego dzisiaj już nie dźwięczą?

4.X.22  –  Teatr mój widzę ogromny… Stanisław Wyspiański i teatr Belle Époque

prowadzący – DANIEL ARTYMOWSKI, teksty czyta Monika Markiewicz

Młoda Polska, a nam się wydaje taka stara! A jednak wśród niekończących się smętków i tęsknic jest ktoś, kogo osobowości i  twórczości rekomendować nie trzeba – Stanisław Wyspiański. Do dzisiaj mówimy jego tekstami, które weszły do języka polskiego jako popularne bon moty. Kto wie, jaka sława by go czekała, gdyby nie wkręcił się w klasyczne, porozbiorowe tematy i dylematy….

11.X.22    –     Co nowego u Żeromskiego? Życie i twórczość pisarza w epoce  

                       popkultury

prowadząca  –  KATARZYNA SOBOLEWSKA, fragmenty z prasy i Dzienników – czyta Grzegorz Gierak

Biografia i spuścizna pisarza stała się ostatnio terenem seryjnych nadużyć, zaniechań i skandali. Nadal niewyjaśnione lub zmanipulowane pozostają niektóre ważne wydarzenia z jego życia. Dotąd nie został wydany pełny tekst “Dzienników”. Ostatnie czytelnicze wskrzeszenie “Przedwiośnia” było skandalem z dziedziny teorii lektury. Sporo atrakcji, jak na dinozaura literatury.

18.X.22   –   Co u diabła z tym kutasem? Świat komedii Aleksandra Fredry

prowadzący – DANIEL ARTYMOWSKI, teksty czyta Jacek Pacocha

Na tle dosyć ponurego, zasadniczego i zaangażowanego w sprawy narodowe i społeczne wieku  XIX, Aleksander hrabia Fredro wypada wyjątkowo sympatycznie. Zamiast pouczać, moralizować i rozdrapywać rany – bawi! Czysta rozrywka? Być może, ale ile jest tam celnej obserwacji natury ludzkiej, natury, która do dzisiaj niewiele się zmieniła. A co z tym „kutasem”? Proszę przyjść na spotkanie, porozmawiamy!